GASTROSKOPIA DONOSOWA BEZSTRESOWA

Informacje ogólne

Od grudnia 2010 roku w Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego NZOZ „ARS-MED” wykonujemy gastrofiberoskopię metodą donosową („gastroskopia bezstresowa”). Gastroskopia przez nos jest innowacyjnym badaniem w naszym regionie. Jako pierwsi wprowadziliśmy ją na terenie województwa świętokrzyskiego. Badanie jest znacznie lepiej tolerowane przez pacjentów, nie wywołuje odruchów wymiotnych. Pacjent może rozmawiać w trakcie gastroskopii. Gastroskopię metodą donosową wykonujemy  supercienkim aparatem firmy Fujinon

Gastroskopia metodą przez nos, jest najbardziej komfortowym i najmniej inwazyjnym sposobem badania górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest ona adresowana przede wszystkim do pacjentów, którzy mają bardzo silne odruchy wymiotne lub są współistniejące przyczyny, uniemożliwiające przeprowadzenie badania metodą tradycyjną.Zaprojektowany przez firmę Fujinon aparat o średnicy zaledwie 5,9 mm umożliwia wprowadzenie go poprzez nos.

Zalety badania wykonywanego przez nos:

  • gastroskop ma jedynie 5.9 mm grubości, co stanowi niemal polowe grubości klasycznego gastroskopu.
  • podczas badania przez nos, gastroskop nie dotyka tylnej ściany gardła i nasady języka, więc nie wywołuje odruchu wymiotnego,który jest najgorzej tolerowany podczas klasycznej gastroskopii.
  • pacjent może swobodnie mówić podczas całego badania
  • może zadawać pytania lekarzowi, a także informować na bieżąco o niepokojących go objawach, co zwiększa bezpieczeństwo badania.
  • około 95% pacjentów badanych obiema metodami, preferuje badanie przez nos.
Gastroskopia wykonywana tradycyjnymi metodami
Gastroskopia wykonywana bezstresowo przez nos

DOKUMENTY DO POBRANIA

Icon

Ankieta medyczna 152.32 KB 52 downloads

...